Úvod » Systémová řešení » Systémy na dřevo » Renovace starého dřeva

Renovace starého dřeva

Renovace starého dřeva, dosud nechráněného i opatřeného starými nátěry, je nedílnou součástí přípravy podkladu pod nově aplikované povrchové úpravy a jde o důležitý krok pro zajištění její životnosti i požadovaného vizuálního efektu. Nabízíme mnoho materiálů, které přípravu podkladu usnadní.                                  

Renovace a materiály

STARÉ ZAŠEDLÉ DŘEVO

Povrch starého zašedlého dřeva je množné mechanicky obrousit až na původní, nezbarvené dřevo. Tento postup je náročný, zejména na členitých plochách a dochází při něm i k výraznému úbytku dřevní hmoty. Pokud není dřevo poškozeno, lze pro odstranění šedého zbarvení použít chemické přípravky, které šedé zbarvení povrchu odstraňují bez mechanického ovlivnění povrchu a jsou vhodné i pro velké plochy a členité prvky.

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

DŘEVO SE STARÝMI NÁTĚRY

Staré a nefunkční nátěry je nutné z povrchu dřeva obvykle odstranit – zhoršují přídržnost nových nátěrů a neumožňují dřevu dýchat, čímž zkracují životnost nových nátěrů. Pokud se chcete vyhnout broušení, použijte odstraňovač starých nátěrů. Tuto gelovou hmotu naneste na čištěný povrch a nechte několik desítek minut až hodin působit. Podkladní nátěr se rozvolní a je možné ho snadno odstranit škrabkou, nebo i tlakovou vodou. Po konečném omytí povrchu a vyschnutí dřeva obvykle postačí povrch zlehka přebrousit a aplikovat novou povrchovou úpravu.

VARIANTY MATERIÁLŮ

POMOCNÉ PRODUKTY

DOPORUČENÉ NÁŘADÍ

DŘEVO S PRASKLINAMI

Praskliny ve dřevě je nutné před nátěrem krycími barvami vytmelit, aby byl povrch rovný a hladký. Je nutné vzít v úvahu, že dřevo, zejména v exteriéru, stále mění svůj objem v závislosti s měnící se vlhkostí a výskyt prasklin se proto může v některých případech opakovat. Okolí prasklin nejprve zlehka obrousíme a vetřeme řídký a transparentní impregnační nátěr do praskliny a jejího okolí. Po zaschnutí impregnace provedeme základní nátěr přednátěrovou barvou tahy štětce podél praskliny, aby se barva dostala i do praskliny a částečně ji zalila. Po zaschnutí základní barvy prasklinu přetmelíme tmelem. Po jeho dostatečném vytvrdnutí povrch přebrousíme a v případě potřeby, u velkých prasklin, tmelení opakujeme. Na závěr po přebroušení povrch sjednotíme přednátěrovou barvou. Takto připravený povrch je vhodný pro nátěry všemi typy krycích nátěrů na dřevo.                                                        

Ostatní informace