Systém pro dřevěné fasády
Opláštění fasád přírodním masivním řezivem je stále častější formou designového i funkčního řešení obálky domů. S ohledem na stabilitu tvaru dřeva a omezení rizika jeho praskání je nutné používat kvalitní, středové řezivo. Pro povrchovou úpravu dřevěných povrchů je nutné volit kvalitní materiály, které zajistí dlouhodobou ochranu dřeva s vysokou odolností proti povětrnostním podmínkám.
Aplikace se musí provádět pouze na suchém, dostatečně dlouho aklimatizovaném dřevu. Po dobu aplikace a zasychání všech materiálů je nutné fasádu chránit před deštěm a přímým slunečním zářením.
Pracovní postup a materiály
1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Nové dřevo je vhodné přebrousit hrubým smirkem, aby se obnovila jeho savost po hoblování. Silně savé dřevo před aplikací finálních krycích nátěrů doporučujeme ošetřit vhodným ochranným napouštěcím přípravkem. Pod krycí nátěry je vhodné aplikovat základní přednátěrovou barvu, která zlepší vzhled finálních nátěrů. Renovované, již dříve natřené povrchy, je nutné důkladně očistit, odborně zbavit případného náletu plísní, mechů a řas a zdrsnit jemným smirkem. Nedržící staré nátěry je nutné zcela odstranit. Poškozené dřevo je nutné odstranit.
2. APLIKACE NÁTĚRŮ
Pro nátěry je možné použít různé typy povrchových úprav – napouštěcí oleje, lazury, krycí barvy. Při volbě vhodného nátěru je nutné vzít v úvahu předpokládané zatížení povrchu, požadovaný vzhled a druh a stav případných starých nátěrů. Aplikace nátěrů se obvykle provádí kvalitním štětcem, válečkem s krátkým vlasem, případně nástřikem.
Napouštěcí oleje, lazury: Nanesený olej se nechá cca 15-20 min. vsakovat do dřeva, nevsáknutý olej po této době vytřeme suchým savým hadříkem neuvolňujícím vlákna. Po cca 24 hod. povrch lehce přebrousíme jemným smirkem a aplikaci oleje stejným způsobem opakujeme. Obvykle se nanáší, dle savosti dřeva 2-3 vrstvy oleje. Poslední aplikovaná vrstva se již nepřebrušuje.
Krycí barvy: Je vhodné aplikovat více tenkých vrstev s lehkým mezibroušením. Obvykle se nanáší 2-3 nátěry.
3. ÚDRŽBA POVRCHU
Pravidelná údržba povrchu je důležitá pro zachování estetiky i životnosti povrchu. Všechny ošetřené povrchy vyžadují pravidelnou kontrolu stavu a údržbu, v závislosti na jejich opotřebení obvykle min. 1x ročně. V rámci údržby je nutné odstranit nečistoty z povrchu a provést opravu poškozených nátěrů.