Meffert Therm RENOSAN - Zdvojený ETICS
V některých případech již starší zateplovací systémy nemusí vyhovovat současným tepelně-izolačním požadavkům. Řešení může spočívat v sejmutí starého systému, jeho likvidaci a instalaci nového systému s větší tloušťkou izolantu, což přináší značné náklady. V některých případech však není nutné postupovat tímto nákladným způsobem a lze přistoupit pouze k doplnění chybějící tloušťky izolantu formou jeho zdvojení. Zateplovací systém Meffert Therm Renosan je certifikován pro toto řešení.
Pracovní postup a materiály
1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Správná příprava podkladu je klíčovým krokem při instalaci zateplovacího systému a má významný vliv na výslednou kvalitu a trvanlivost celého systému. Rovinnost podkladu je zásadní pro zajištění rovnoměrného přenosu zatížení na izolaci. Jakékoli nerovnosti nebo výstupy z povrchu je třeba odstranit nebo vyrovnat. Čistota podkladu před instalací zateplovacího systému je třeba odstranit prach, mastnotu a separační vrstvy z povrchu. To zajistí lepší přilnavost izolace k podkladu a minimalizuje riziko oddělení vrstev. Vyzrálost podkladu zahrnuje posouzení jeho stavu a stability. Správná vlhkost podkladu je klíčová pro zabránění problémům s vlhkostí a plísněmi. Pevnost a soudržnost podkladu jsou rozhodující pro stabilitu a trvanlivost zateplovacího systému. Pokud existují nežádoucí vady, jako jsou nesoudržné vrstvy, je třeba je odstranit. Savé podklady by měly být penetrovány vhodným způsobem, aby se minimalizovalo riziko pronikání vlhkosti. Je důležité dodržovat pokyny uvedené v montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům.
VARIANTY MATERIÁLŮ
POMOCNÉ PRODUKTY
2. ZALOŽENÍ ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU
Způsob založení zateplovacího systému je nutné řešit individuálně, podle způsobu založení zdvojovaného systému a druhu jeho izolantu. Nejobvyklejší způsob založení u polystyrenových izolantů spočívá v sejmutí první řady desek tepelné izolace a novým standardním založení systému s použitím izolantu z minerální vaty v tloušťce zdvojené izolace. Následně se lepí již jen doplňující tloušťka izolantu. Podrobné požadavky na správný způsob založení zdvojovaného systému jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).
VARIANTY MATERIÁLŮ
DOPORUČENÉ NÁŘADÍ
3. IZOLAČNÍ DESKY A JEJICH LEPENÍ
Izolační desky nového izolantu se na povrch zdvojovaného systému lepí celoplošně systémovým lepidlem. Díky lepení na povrch s vyhovující rovinností systému je spotřeba lepidla minimální a nedochází tak k zbytečnému zvyšování plošného zatížení stěn, ani systému. Podrobné požadavky na správný způsob volby izolantu a jeho lepení při zdvojování systémů jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).
VARIANTY MATERIÁLŮ
- EPS 70 F
- EPS 100 F
- Šedý EPS
- Knauf Insulation FKD
- Knauf Insulation FKD-S
- Isover TF Profi
- PROFITEC P 1000 Klebe- und Spachtelmasse grau
- PROFITEC P1020 Universalmörtel
- PROFITEC P1801 Uni-Flex
- düfa Lepicí a stěrková hmota A – LHA
- düfa OK1000 Stavební lepidlo
- düfa LHB Lepicí a stěrková hmota B
POMOCNÉ PRODUKTY
4. PŘEBROUŠENÍ A KOTVENÍ IZOLANTU
Vzhledem k lepení nové vrstvy izolantu na podklad s vyhovující rovinností obvykle není potřeba povrch nově nalepeného izolantu nijak upravovat. Přebroušení desek EPS F se případně provádí brusným hladítkem. S broušením můžeme začít nejdříve 24 hodin po nalepení desek. V případě nežádoucí degradace polystyrenu (zežloutnutí) např. po dlouhém přerušení práce, je nutné vždy povrch plošně přebrousit. Po přebroušení je nutno povrch pečlivě omést. Izolant z minerální vaty se nepřebrušuje.
Otvory pro umístění injektovaných kotev musí být kolmé k rovině povrchu izolačních desek. Při vrtání se nesmí zbytečně poškodit povrch izolantu. Kotvení se provádí nejdříve 24 hodin po nalepení izolačních desek. Počet a druh injektovaných kotev by měl být určený projektem, či statickým výpočtem. Pro návrh kotvení konkrétní skladby nás kontaktujte. Podrobné požadavky na správný způsob přípravy povrchu izolantu a kotvení injektovanými kotvami jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).
VARIANTY MATERIÁLŮ
POMOCNÉ PRODUKTY
5. ZÁKLADNÍ VRSTVA A JEJÍ VÝZTUŽ
Základní vrstva a kvalita jejího provedení je velmi důležitá pro mechanickou odolnost a životnost celého systému a vytváří podklad pro finální povrchovou úpravu. Správným provedením základní vrstvy zajišťujeme dlouhodobou ochranu izolantu před mechanickými i klimatickými vlivy. Základní vrstva je tvořena systémovou stěrkovou hmotou a armovací tkaninou. Podrobné požadavky na správný způsob vytváření základní vrstvy jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).
VARIANTY MATERIÁLŮ
- Sklotextilní síťovina R131
- Sklotextilní síťovina R117
- düfa LHA Lepicí a stěrková hmota A
POMOCNÉ PRODUKTY
6. POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Finální fází kompletního zateplovacího systému je povrchová úprava. S její aplikací můžeme začít po vyzrání základní vrstvy (min. 7–10 dní). Nejprve plochu napenetrujeme příslušným penetračním nátěrem a po proschnutí penetrace (obvykle druhý den po její aplikaci), se nanáší finální povrchová úprava. Omítky se obvykle natahují nerezovým hladítkem a ihned poté se zpracovávají plastovým hladítkem do požadované struktury. Vhodné jsou strukturální omítky s min. velikostí zrna 1,5 mm. Případné přetírání barvou může následovat až po dokonalém vyzrání a vytvrdnutí omítky.
Pozor, tmavé odstíny = vyšší teplota povrchu zateplovacího systému. Přehřívání povrchu zateplovacího systému může při výběru příliš tmavého barevného odstínu způsobit rychlejší stárnutí jeho komponent a tím zkrácení životnosti celého systému. Pro ETICS se proto nedoporučují odstíny s HBW méně než 25. Teplotní zatížení povrchu ETICS doporučujeme u odstínů s HBW ≤ 25 snížit použitím IR barevných pigmentů Meffert AG. Podrobné požadavky na správný způsob provedení povrchové úpravy jsou uvedeny v Montážním návodu k dodávaným zateplovacím systémům (k dispozici na vyžádání).
VARIANTY MATERIÁLŮ
- PROFITEC P823 Putzgrund
- düfa Putzgrundierfarbe
- PROFITEC P726 Fassadenputz K
- PROFITEC P436 Silicon Fassadenputz
- PROFITEC P438 Tribrid Strukturputz K
- PROFITEC P476 Silikat Fassadenputz
- düfa Fasádní disperzní škrábaná omítka KOMFORT K1,5 a K2
- düfa Fasádní silikonová škrábaná omítka KOMFORT SK1,5 a SK2
- düfa Fasádní silikonová rýhovaná omítka KOMFORT SR1,5 a SR2
- düfa Fasádní silikon-silikátová škrábaná omítka SISI K1,5 a K2