Základní nátěry na dřevo

Jak vybrat nátěr na dřevo

Dřevo se stává v dnešní době módní záležitostí. Rozmanitost výrobků z něj a široký okruh jejich použití znamená, že zvolená povrchová úprava  musí čelit mnoha a často protichůdným požadavkům na úpravu dřevěného povrchu. K ochraně dřevěných povrchů obvykle můžete použít tyto druhy nátěrů:

  • Impregnační prostředky, např. Düfa Holzgrund, jsou určeny pro zvýšení odolnosti dřeva proti napadení biologickými škůdci, ale i mechy, plísněmi, houbami atd.
  • Lazury v sobě spojují schopnost dodat dřevu požadovaný barevný odstín a zároveň dřevo chránit před povětrnostními vlivy. Jejich použitím nedochází k „uzavření“ povrchu dřeva.
  • Krycí barva na dřevo zcela zakrývají povrch dřeva a maximálně omezují prostup UV záření k jeho povrchu, takže dřevo získává maximální ochranu. Speciální nátěry (např. Düfa Acryl Wetterschutzlack) však ponechávají dřevu jeho přirozený tvarový reliéf.

Nátěry na dřevo v interiéru

  • Transparentní laky vytvářejí na povrchu dřeva průhledný, mechanicky odolný film, který dřevo téměř dokonale uzavírá před vnikáním vlhkosti. Transparentní laky jsou určeny převážně pouze do interiérů.

Nátěry na dřevo – lazura

Některé venkovní dřevěné plochy nebo celé stavby jsou trvale vystaveny povětrnostním podmínkám: ať už jde o ploty, chaty, pergoly či sruby. Kvůli jejich členitosti je zároveň obvykle náročná jejich povrchová úprava. A je jedno, zda jde o nové plochy nebo renovované.

Na životnost povrchové úpravy má v těchto případech vliv druh a stav dřeva při nátěru a způsob jeho konstrukční úpravy: povrch by měl být hladký a neměla by na něm stát voda. U renovačních nátěrů odstraňte broušením všechny staré nedržící nátěry. Pak obnažené části dřeva ošetřete hloubkovou impregnací düfa Holzgrund nebo düfa Holzisoliergrund.

Nátěry na dřevo – lak na dřevo

Speciálně pro okna a dveře použijte nátěry na dřevo určené přímo pro tyto specifické dřevěné prvky. Třeba nátěr düfa Fensterlack, který umožňují rychlou aplikaci bez nutnosti dalších podkladových materiálů.

Samostatnou kapitolou je povrchová úprava nábytku . Tam je třeba, abyste zajistili i dobrou odolnost vůči mechanickému opotřebení. A taky chemickému působení lidského potu. Velmi se zde osvědčují nátěry na bázi napouštěcích olejů Carver Exterol 050 a taky transparentní lak na dřevo Klarlack ve vodouředitelné či syntetické variantě. V případě, že potřebujete krycí nátěry, volte dle požadavku na lesk či mat düfa Hochglanzlack nebo düfa Seidenmattlack.

Tip: další povrchové úpravy dřeva