Nátěry dřeva

Nátěry dřeva - jak vybrat ten správný?

Ať už jde interiér bytu nebo exteriér domu, dřevo se v dnešní době opět stává vysoce módní záležitostí. Co tato rozmanitost z něj zhotovených výrobků a široký okruh možností jejich použití přináší? Máte dřevo a zvolili jste jeho povrchovou úpravu. Tato vámi zvolená povrchová úprava dřeva musí čelit mnoha často protichůdným požadavkům, co na úpravu dřevěného povrchu klademe. K ochraně dřevěných povrchů proto obvykle použijete tyto druhy nátěrů:

Lazury

Dodají dřevu zvolený barevný odstín. A zároveň v sobě navíc spojují i schopnost dřevo chránit před narušením povětrnostními vlivy. Při použití lazur nedojde k „uzavření“ povrchu dřeva.

Impregnační prostředky

K nim patří např. Düfa Holzgrund. Zvýšují odolnost impregnovaného dřeva při napadení biologickými škůdci. Dřevo dokáže ochránit ale taky před nepříjemnými plísněmi, mechy nebo také např. houbami, co jeho strukturu narušují.

Krycí barvy

Tento druh barev zcela zakryje povrch dřeva a navíc k jeho povrchu maximálně omezí prostup UV záření. Takže dřevo proti němu získá nejvyšší možnou ochranu. Pak tu jsou speciální nátěry (např. barva na dřevo Düfa Acryl Wetterschutzlack), ty zároveň dřevu navíc ponechají jeho přirozený tvarový reliéf.

Nátěry dřeva: jaké zvolit do interiéru?

Transparentní laky

Tyto laky povrch dřeva zcela uzavřou. Vytvářejí na jeho povrchu průhledný, přitom mechanicky odolný film, co dřevo téměř dokonale uzavře před vnikáním vlhkosti. Transparentní laky ale bohužel využijete převážně pouze do interiérů.

Nátěry dřeva – lazura

Ploty, zahradní chaty, altány, pergoly či lesní sruby. Některé venkovní dřevěné plochy nebo dokonce celé stavby jsou trvale vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám. Právě kvůli jejich členitosti je jejich povrchová úprava obvykle náročná. A je jedno, zda jde o úplně nové plochy nebo starší, aktuálně renovované.

Co má v těchto případech vliv na životnost povrchové úpravy? Je to druh a stav dřeva při nátěru a způsob jeho konstrukční úpravy. Jeho povrch by proto měl být hladký a neměla by na něm stát dlouhou dobu voda. U renovačních nátěrů odstraňte (nejlépe) broušením všechny nedržící staré nátěry. Pak obnažené části dřeva ošetřete hloubkovou impregnací. Vhodná je düfa Holzgrund nebo düfa Holzisoliergrund.

Nátěry dřeva – lak na dřevo

Speciálně pro dveře a okna použijte barvy na dřevo, co jsou určené přímo pro tyto specifické dřevěné prvky. Třeba nátěr na dřevo düfa Fensterlack, který umožňují rychlou aplikaci bez nutnosti dalších podkladových materiálů.

A nakonec? Povrchová úprava nábytku. Zajistěte i tam dobrou odolnost vůči mechanickému opotřebení. A taky proti chemickému působení lidského potu. Výborně se zde osvědčily nátěry dřeva na bázi napouštěcích olejů Carver Exterol 050 a taky transparentní lak na dřevo Klarlack ve variantách vodouředitelné či syntetické. Váháte mezi matem nebo leskem? V případě, že potřebujete tyto krycí nátěry na dřevo, volte: düfa Hochglanzlack nebo düfa Seidenmattlack.

Tip: další úpravy dřeva