Lazury na dřevo

Lazura na dřevo chrání před venkovními podmínkami

Některé dřevěné stavby nebo venkovní plochy jsou trvale vystaveny povětrnostním podmínkám. Ať už jde o dřevěné ploty, dřevěné chaty, pergoly či sruby nebo i jiné venkovní dřevěné plochy, jsou trvale vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám. Kvůli jejich členitosti je zároveň obvykle náročná jejich povrchová úprava dřeva – jak u nových ploch, tak i při renovaci dřevěných prvků dříve natřených.

Vliv na životnost má nejen lazura, ale i konstrukce

Co má vliv na životnost povrchové úpravy dřeva? Zásadní vliv v těchto případech má druh a stav dřeva při nátěru. Ale je to i způsob jeho konstrukční úpravy – jednotlivé dřevěné prvky by neměly být řešeny tak, aby na nich docházelo k dlouhodobému stání vody. Povrch dřeva by měl být hladce  zbroušený, bez vyčnívajících dřevních vláken.

Před použitím lazury dřevo obrušte

V případě renovačních nátěrů zajistěte, aby byly z povrchu dřeva odstraněny veškeré staré nedržící nátěry, příp. tmely. A, nejlépe broušením, odstraňte i poškozené části dřeva.

Dřevo ošetřete hloubkovou impregnací

Po ošetření pak doporučujeme obnažené části dřeva ošetřit hloubkovou impregnací düfa Holzgrund. Před vlastní povrchovou úpravou rozhodněte, zda zvolíte lazurní nátěr nebo nátěr napouštěcím olejem či krycí barvou. Každá z těchto povrchových úprav má své výhody a nevýhody. 

Lazura na dřevo nebo krycí barva?

Lazura na dřevo düfa Holzgrund ZND a napouštěcí oleje na dřevě zanechávají viditelnou kresbu – povrchově jej totiž jen lehce probarvují. Lazury se vpíjejí do dřeva a při změně vlhkosti dokáží s měnícím se objemem dřeva dobře spolupracovat.

Napouštěcí oleje jsou extrémně  odolné. Z povrchu dřeva se neolupují. Přitom umožňují snazší opravitelnost povrchu než lazury. Proti lazuře krycí barva na dřevo zcela zakrývá jeho barevnou kresbu.